Wirofon | Türk Telekom

Türk telekomun yeni hizmetlerinden biri olan wirofonu kullanma şansına sahip oldum, açıkçası türk telekomun böyle bir hizmet vermesi beni çok şaşırttı. Daha önceleri ayda 10 dakika bile konuşmadan sorma ver parası olarak aylık 20 lira haraç alan türk telekomun böyle bir hizmet sunması aklımızın ucundan bile geçmezdi! Nitekim bizi yanıltmalarına rağmen halen altından bir pislik çıkmasından da korkmuyor değiliz 🙂 Verilen hizmetin detaylarına ve avantajlarına gelecek olursak;

Kısaca bahsetmek gerekirse “wirofon nedir” diye :

Ev hattınız sayesinde telefon veya bilgisayar üzerinden görüşme yapmanızı sağlar. Peki bu işlem nasıl olacak neler yapmam gerekecek diye düşünüyorsanız yapmanız gereken çok basit sadece resmi sitede verilen programı kullanacağınız yere indirmek (bilgisayar veya telefon) kurduktan sonra gerekli ayarları yapıp göörüşme yapmaya başlayabilirsiniz!

Wirofon ne işe yarar ?

Kayıt olduğunuz telefon faturasına işlem ücretleri yansıtılacağı için normal ev telefonuyla görüşüyor gibi bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan görüşme yapabilirsiniz. Mesela, yurtdışında yaşayan bir insan içi yurtdışı faturası üzerinden ücretlendirme yapılacağı için wirofon bu konuda çok net olarak işe yaradığını söyleyebilirim.

Wirofon ücretlendirmesi nasıl olacak ?

Örneğin wirofona kayıt olduğunuz telefon van iline bağlı; eğer vanda bulunan bir telefonu ararsanız şehir içi tarifesinden izmirde bulunan bir yeri ararsanız şehirlerarası tarifeden ve cep telefonu ararsanız dakikası 9 kuruş üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Peki zaten evden ararken bu şekilde ücretlendirilmiyor muydu derseniz, wirofon’un asıl avantanjı olan tüm bunları yaparken vanda bulunmanıza gerek yok 🙂 Yani yurt dışındayken evinizi aramak sadece şehiriçi ücreti tarifesinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca karşıda telefon numaranız olarak Van iline ait olan telefon numaranızın çıkacağını da hatırlatmak gerekir 🙂

Hangi telefonlarda uyumlu olarak çalışıyor ?

Wirofon’u destekleyen Nokia modelleri E51, E60, E61i, E65, E66, E70, E71, E75, N97, N80, N81, N81 8G, N82, N85, N95, N95 8GB’dır. Wirofon kullanabileceğiniz diğer telefon modelleri ise iPhone, İphone 3G, HTC Touch, HTC Touch Viva, HTC HD ve Samsung Omnia’dır. Ek olarak telefonunuzun wireless’a bağlı olması gerekiyor ve sim kartsız çalışabildiği de cabası.

Ek olarak iphone yeni sürümde (3.1) program uyumlu olmadığı için açılmıyormuş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *