WordPress 2.9 sürümü çıktı. Güncelleyiniz!

2 gün önce yazdığımız WordPress 2.9 RC1 yazısında belirttiğimiz gibi hafta sonundan önce 2.9 sürümü yayınlanacaktı ve beklenen oldu. Türkiye saatine göre 3 gibi panellerde wordpress 2.9 sürümünün çıktığı ve artık güncelleyebileceğimiz yazıyordu. Araçlar/Güncelle dedikten sonra panelinizde wordpress 2.9 sürümü gözükmeye başlayacaktır. Peki ne gibi değişiklikler var ?

Eskiden düzenle ve sil seçeneği varken artık, sil sçeeneği yerine çöpe taşı özelliği getirilmiş. Oldu da yanlışlıka yazınızı veya yorumları silerseniz tekrar getirme şansınız olacak. Tabi delete seçeneği kaldırıldığından dolayı mesajı silmek istediğinizde ayrı bir kutucukta çıkan can sıkıcı soru da kaldırılmış.

Resim editörünün geliştirileeceğinden bahsediliyordu ki takdir edilesi bişi yapmışlar. Resimlerinizi kesip, bölüp, yeniden boyutlandırma gibi basit ama işlevsel özellikler getirilmiş ki çok yerinde olmuş. Zira çoğu wordpress kullanıcısı yazısında resimde kullanıyordu artık resmin üzerinde yapacakları işlemleri wordpress admin panelinden rahatlıkla yapabilirler.

Toplu eklenti güncelleme ve uyum kontrolü özelliği getirilmiş. Tek tıkla 10 eklentiyi birden güncelleyebiliyorsunuz.

Embed kodu özelliği ile artık daha pratik şekilde videoları wordpress tabanlı sitenize ekleyebileceksiniz. Url yazmanız yeterli imiş, şimdilik YouTube, Daily Motion, Blip.tv, Flickr, Hulu, Viddler, Qik, Revision3, Scribd, Google Video, Photobucket, PollDaddy, ve WordPress.tv ile uyumluymuş.

Daha birçok yeni özellik mevcuttur muhtemelen, kullandıkça yazımızı güncellemeye devam edeceğim.  Mart ayı gibi de wordpress 3.0 sürümünü çıkarmayı planlamışlar.

One thought on “WordPress 2.9 sürümü çıktı. Güncelleyiniz!”

  1. henüz türkçe sürüm yok ancak üzerinde çalıştıklarından eminim. bugün, yarın çıkar sanırım.

    çöp kutusu özelliği çok iyi olmuş. silinen yazı ve yorumları geri alabiliyorsunuz.
    resim editörü de kendi alanında gayet başarılı bence,
    birçok açık da kapatılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *