WordPress 3.0.4 Sürümü Çıktı

Yılbaşında wordpress 3.1 stabil sürümüyle karşımıza çıkmayı planlayan WordPress ekibi yılın son gününde wordpress 3.0.4 ile acil kritik güncellemesi duyurdu. Olabildiğince erken güncelleme yapmanızı belirten duyuruda, çok önemli hataların giderildiğini belirtiyor. Çok fazla dosyada değişiklik yapmamış olan wordpress ekibi hemen güncelleyebilmemiz için yönetim panelinin en tepesine uyarı olarak güncellemeyi yerleştirmiş.

Ayrıca yeniyıl tatili sırasında böyle bir güncellemenin hoş olmadığını da yineleyerek, aksi takdirde kötü zihniyetli kullanıcılar tarafından blog’unuzun zarar görebileceği vurgulanmış.

Eğer güvenlik ile ilgilenen biriseyseniz değişiklik kodlarına bakıp geri besleme istediklerini söylemişler. Muhtemelen wordpress 3.1 sürümünü yayınlamadan evvel daha başka yerlerde XSS uyarısı verebilecek açık kalıp kalmadığını kontrol etmek istiyorlar.

WordPress 3.0.3 Sürümü Çıktı

WordPress 3.0.2 sürümüne daha ay başında güncelleme yapmamıza rağmen 8 günden sonra tekrar güncelleme yapmak zorundayız. Güncellemeye neden olan ise gene güvenlik açığı. Ancak herkesin acilen yapmasına gerek yok gibi duruyor. Çünkü güvenlik zaafiyetine sebep olan durum, blogunuzda uzaktan yayınlama özelliğini kullanıyorsanız oluşuyormuş.

Daha öncesinde bahsettiğimiz bloglar için ScribeFire firefox eklentisi‘ni kullanabilmeniz için uzaktan yayınlamanın açık olması gerekiyordu. Eğer açık değilse güvenlikden ötürü gelen wordpress güncellemesi sizi açıkçası pek bağlamıyor. Ayrıca açıktan ötürü oluşan güvenlik probleminin sonucunda yazarlar ve katkıda bulunanlar olarak atanmış üyelere yazıları silme, düzenleme ve yayınlama hakkı veriyormuş.

WordPress uzaktan yayınlamanın açık olup olmadığına bakmak için Ayarlar>Yazma kısmında bulunan Uzaktan yayınlamanın iki seçeneğini de kontrol edebilirsiniz.

WordPress 3.0 Çıktı!

Geçtiğimiz Nisan ayından beri çıkması beklenen WordPress 3.0 sürümü dün itibariyle yayına alındı. 13. büyük güncellemesi olarak belirtilen bu sürümün gelmesi yaklaşık 6 ay sürmüş ve 218 kişinin katkılarıyla gerçekleştiği söylenmiş. Daha önceki wordpress 3.0 sürüm ve özellikleri yazımızda detaylı olarak incelemeyi bulabilirsiniz. WordPress 3.0 güncellemesini otomatik olarak yönetim panelinden yapabilirsiniz, dün herkes bir anda yüklenmesinden olacak ki arada sunucu hataları verdi ama bugün gayet hızlı ve güvenilir şekilde güncelleme yapabilirsiniz, tabi yedek almayı unutmayınız! WordPress 3.0 ile gelen bazı değişikliklerden ötürü eklentileriniz ve temalarınız çalışmayabilir buna karşın her türlü önlemi alın.

Gelen özellikleri kullanabilmeniz için WordPress 3.0 için 8 yararlı kod yazımıza göz atabilirsiniz. Default temanın yerine yeni tema gelmesinden ötürü eski default temanız güncellenmedi. Açıkçası tek korkum buydu diyebilirim. Daha önceki yazımızda bahsetmiştim tüm default’a uyguladığım değişiklikler bu yüzden kayboluyordu. İkinci farkettiğim özellik yazıyı yayına aldıktan sonra veyahut eski yazılarda düzenleme yapacakken get short link kısmı var buradan o yazıya ait kısa link oluşturabiliyorsunuz. Tabi Wp stats eklentisi kurulu ise wp.me/url şeklinde olurken diğer türlü klasik yazının id’sini çeken url olarak gözüküyor. Bugün itibariyle türkçe sürümü de yayınlanmış indirebilirsiniz!

WordPress 2.9.2 Sürümü Çıktı

WordPress 2.9.1 sürümünden sonra dün gece itibariyle WordPress ekibi 2.9.2 sürümünü yayınladı. Thomas Mackenzie bildirdiği güvenlik açığı WordPress 2.9 sürümüyle gelen çöp kutusundan kaynaklanıyor. Eğer sisteminizde birden fazla kullanıcı var ise ve bunlar arasında güvenilir olmayanlar var ise hemen güncellemenizi öneriyorlar. Çünkü bu açık yüzünden çöp kutusunda yer alan diğer yazarlara ait yazılar okunabiliyor . WordPress sürümünüz eğer 2.9 dan daha eski ise yada sadece tek yazar varsa bu güncellemeye ihtiyacınız yok.

WordPress 2.9.1 Sürümü Çıktı. Lütfen Güncelleyiniz!

WordPress 2.9 sürümü çıkalı henüz 15 gün bile olmamasına rağmen bu sabah 2.9.1 sürümüne güncellememiz için uyarı vermeye başladı.WordPress 2.9 sürümünü milyondan fazla kullanıcının indirmesi üzerine çok fazla geridönüş aldıklarını söyleyen WordPress ekibi 2.9.1 sürümünü yayınlamakta gecikmedi. Tabi her kullanıcının sunucusu farklı olduğundan dolayı bazı özelliklerin çalışmadığından bahsedilmiş. Zamanlanmış yazılar ve pingback gibi fonksiyonlar bazı hostlar ile uyumlu değilmiş. Eğer böyle sıkıntılarınız var ise Araçlar/Güncelle menüsünden otomatik olarak sürümü yükseltebilirsiniz. Görünen o ki güncellemenin amacı güvenlikten ziyade host problemi dilerseniz sizin böyle sıkıntınız yok ise sürümünüzü güncellemenize gerek yok.

WordPress 2.9 sürümü çıktı. Güncelleyiniz!

2 gün önce yazdığımız WordPress 2.9 RC1 yazısında belirttiğimiz gibi hafta sonundan önce 2.9 sürümü yayınlanacaktı ve beklenen oldu. Türkiye saatine göre 3 gibi panellerde wordpress 2.9 sürümünün çıktığı ve artık güncelleyebileceğimiz yazıyordu. Araçlar/Güncelle dedikten sonra panelinizde wordpress 2.9 sürümü gözükmeye başlayacaktır. Peki ne gibi değişiklikler var ?

Eskiden düzenle ve sil seçeneği varken artık, sil sçeeneği yerine çöpe taşı özelliği getirilmiş. Oldu da yanlışlıka yazınızı veya yorumları silerseniz tekrar getirme şansınız olacak. Tabi delete seçeneği kaldırıldığından dolayı mesajı silmek istediğinizde ayrı bir kutucukta çıkan can sıkıcı soru da kaldırılmış.

Resim editörünün geliştirileeceğinden bahsediliyordu ki takdir edilesi bişi yapmışlar. Resimlerinizi kesip, bölüp, yeniden boyutlandırma gibi basit ama işlevsel özellikler getirilmiş ki çok yerinde olmuş. Zira çoğu wordpress kullanıcısı yazısında resimde kullanıyordu artık resmin üzerinde yapacakları işlemleri wordpress admin panelinden rahatlıkla yapabilirler. Devamı WordPress 2.9 sürümü çıktı. Güncelleyiniz!

WordPress 2.9 RC1 Yayınlandı!

WordPress geliştiricilerinin uzun zamandır üzerinde çalıştıkları wordpress 2.9.1 en sonunda indirilebilir olarak sitesinde yayınlandı. Eğer bu anı epeydir bekliyorsanız, hiç vakit kaybetmeden blogunuzu güncelleyin ve test edin bakalım 2.9.1 beklediğiniz gibi mi. İkinci olarak ki en önemlisi herkesten kullandıkları pluginlerin sürümle uyumlu olup olmadığını kontrol etmelerini istiyorlar.

Eğer eklenti kullanıcı iseniz wordpress plugin directory den o eklentinin bulunduğu sayfadan çalışıp çalışmadığına dair oy kullanabilirsiniz. Mesela akismet eklentisi daha şimdiden 20 kişi tarafından denenip uyumlu olduğuna dair oy kullanılmış.

Eklenti yazarı iseniz tabiki readme.txt dosyasını güncellemeniz gerekir.

Eğer herşey planlandığı gibi giderse, wordpress 2.9.1 hafta sonu çıkacak. Şimdilik buradan test amaçlı indirebilirsiniz.

Versiyon 2.9.1 ile gelen ilgili değişiklikleri buradan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

WordPress 2.8.4 Çıkmış! Lütfen Güncelleyiniz.

Dün Onurun yazısında gördüğüm açık bugün itibariyle 2.8.4 sürümü piyasaya çıkarılarak kapatılmış gözüküyor. Açıktan dolayı kötü niyetli kişiler tarafından parolanız sıfırlanabilir yönetim paneliniz ele geçirilebilir, siteniz hacklenebilir. Bu yüzden wordpress tüm kullanıcıların yeni sürüme güncellemesi gerektiğini belirtmiş.