WordPress için Seo ipuçları

Bu yazıda WordPress’in arama motorlarına nasıl uyumlu hale getirildiğinden ve optimize edilmesinden bahsedeceğiz. Normal kurulumda WordPress zaten başlı başına uyumlu olmasına rağmen buradaki ipuçlarıyla SERP’de daha iyi rekabet edebilirsiniz.

Yazar konuyu 5 farklı kategoride değerlendirip öyle yazmış. Kısaca kategorilerden bahsetmek gerekirse, (Site yapısı, İçerik organizasyonu, İçerik yazımı, Diğerleriyle etkileşimde bulunma, Arama motorlarına kolaylık)

Site Yapısı ;
– Temanızın biçimlendirilmesi :
İlk olarak temanızın W3C standardında olup olmadığını kontrol edin eğer hata varsa düzeltmeye çalışın.
Yazılar olabildiğince etiketinde yukarda olmalıdır, yandaki menüde bulunan kodlarda ana içeriği takip etmelidir.
(h1,h2 gibi) etiketleri başlıkta ve kategori isimlerinde kullanmaya çalışın.
– Kalıcı bağlantılar :
Bu konuyla ilgili olarak daha önce detaylı biçimde yazdığımız için WordPress kalıcı bağlantılar ve ayarları tekrar uzun uzadıya değinmeye gerek yok. Unutmadan bu ayarları sürekli değiştirmek Google botları açısından tehlikelidir çünkü daha önce indexlenen sayfanız değişiklikten sonra 404 hatasına dönüşecektir.
– Alakalı yazılar :
Çoğu sitede görmüşünüzdür yazının hemen bitiminde bunları da okuyabilirsiniz diye benzer yazılar çıkmaktadır. Bu yazılar okuyucunun dikkatini çektiğinden WordPress Related Posts eklentisinin kurulması yerinde olacaktır.

İçerik organizasyonu ;
– Kategoriler :
Eğer farklı konularda yazı yazıyorsanız, kategorileştirmeniz çok daha şık olacaktır. Kategorileşme hem gelen ziyaretçi için hem de arama motoları botları için epey kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, aradığını bulmak için o kategorideki tüm yazılara bakabilir mesela.
– Yazılarınızı etiketlendirin ;
Yazıyı yazdıktan sonra içerikle alakalı olan keywordlerle etiketlendirmek SEO açısından önemlidir. Hatta tag cloud adındaki (etiket bulutu) eklentisi kullanılabilir böylelikle sitenize giren ziyaretçi o etiketlerden sitenizin ne tür yazılar barındırdığını anlayacaktır.

Devamı gelecek..
Kaynak