WordPress 3.0.4 Sürümü Çıktı

Yılbaşında wordpress 3.1 stabil sürümüyle karşımıza çıkmayı planlayan WordPress ekibi yılın son gününde wordpress 3.0.4 ile acil kritik güncellemesi duyurdu. Olabildiğince erken güncelleme yapmanızı belirten duyuruda, çok önemli hataların giderildiğini belirtiyor. Çok fazla dosyada değişiklik yapmamış olan wordpress ekibi hemen güncelleyebilmemiz için yönetim panelinin en tepesine uyarı olarak güncellemeyi yerleştirmiş.

Ayrıca yeniyıl tatili sırasında böyle bir güncellemenin hoş olmadığını da yineleyerek, aksi takdirde kötü zihniyetli kullanıcılar tarafından blog’unuzun zarar görebileceği vurgulanmış.

Eğer güvenlik ile ilgilenen biriseyseniz değişiklik kodlarına bakıp geri besleme istediklerini söylemişler. Muhtemelen wordpress 3.1 sürümünü yayınlamadan evvel daha başka yerlerde XSS uyarısı verebilecek açık kalıp kalmadığını kontrol etmek istiyorlar.

WordPress 3.0.3 Sürümü Çıktı

WordPress 3.0.2 sürümüne daha ay başında güncelleme yapmamıza rağmen 8 günden sonra tekrar güncelleme yapmak zorundayız. Güncellemeye neden olan ise gene güvenlik açığı. Ancak herkesin acilen yapmasına gerek yok gibi duruyor. Çünkü güvenlik zaafiyetine sebep olan durum, blogunuzda uzaktan yayınlama özelliğini kullanıyorsanız oluşuyormuş.

Daha öncesinde bahsettiğimiz bloglar için ScribeFire firefox eklentisi‘ni kullanabilmeniz için uzaktan yayınlamanın açık olması gerekiyordu. Eğer açık değilse güvenlikden ötürü gelen wordpress güncellemesi sizi açıkçası pek bağlamıyor. Ayrıca açıktan ötürü oluşan güvenlik probleminin sonucunda yazarlar ve katkıda bulunanlar olarak atanmış üyelere yazıları silme, düzenleme ve yayınlama hakkı veriyormuş.

WordPress uzaktan yayınlamanın açık olup olmadığına bakmak için Ayarlar>Yazma kısmında bulunan Uzaktan yayınlamanın iki seçeneğini de kontrol edebilirsiniz.

WordPress 3.0 Çıktı!

Geçtiğimiz Nisan ayından beri çıkması beklenen WordPress 3.0 sürümü dün itibariyle yayına alındı. 13. büyük güncellemesi olarak belirtilen bu sürümün gelmesi yaklaşık 6 ay sürmüş ve 218 kişinin katkılarıyla gerçekleştiği söylenmiş. Daha önceki wordpress 3.0 sürüm ve özellikleri yazımızda detaylı olarak incelemeyi bulabilirsiniz. WordPress 3.0 güncellemesini otomatik olarak yönetim panelinden yapabilirsiniz, dün herkes bir anda yüklenmesinden olacak ki arada sunucu hataları verdi ama bugün gayet hızlı ve güvenilir şekilde güncelleme yapabilirsiniz, tabi yedek almayı unutmayınız! WordPress 3.0 ile gelen bazı değişikliklerden ötürü eklentileriniz ve temalarınız çalışmayabilir buna karşın her türlü önlemi alın.

Gelen özellikleri kullanabilmeniz için WordPress 3.0 için 8 yararlı kod yazımıza göz atabilirsiniz. Default temanın yerine yeni tema gelmesinden ötürü eski default temanız güncellenmedi. Açıkçası tek korkum buydu diyebilirim. Daha önceki yazımızda bahsetmiştim tüm default’a uyguladığım değişiklikler bu yüzden kayboluyordu. İkinci farkettiğim özellik yazıyı yayına aldıktan sonra veyahut eski yazılarda düzenleme yapacakken get short link kısmı var buradan o yazıya ait kısa link oluşturabiliyorsunuz. Tabi Wp stats eklentisi kurulu ise wp.me/url şeklinde olurken diğer türlü klasik yazının id’sini çeken url olarak gözüküyor. Bugün itibariyle türkçe sürümü de yayınlanmış indirebilirsiniz!

WordPress 2.8.4 Çıkmış! Lütfen Güncelleyiniz.

Dün Onurun yazısında gördüğüm açık bugün itibariyle 2.8.4 sürümü piyasaya çıkarılarak kapatılmış gözüküyor. Açıktan dolayı kötü niyetli kişiler tarafından parolanız sıfırlanabilir yönetim paneliniz ele geçirilebilir, siteniz hacklenebilir. Bu yüzden wordpress tüm kullanıcıların yeni sürüme güncellemesi gerektiğini belirtmiş.