Yandex nasıl başarılı olur?

Rus arama devi olarak gösterilen Yandex şirketi geçtiğimiz ay türkiye’de lansmanını yaparak yayına başladı. Öncelik olarak Türkiye’ye hizmet verecek olmasından ötürü ve rekabeti artıacağı için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız. Yandex’in başarılı olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz lakin piyasada tekel varken başarılı olması için yenilikler yapması gerekiyor.Bu konuda çalışmalar yapmaya başlanmış zaten.

Yandex haritalar bu konuda oldukça mantıklı bir hareket olmuş. Lakin çoğu insan google’n yapamadığını yandex yaptı gibi düşüncelere kapılmışlar ki bu yanlış. Google istese çok rahat yapardı, ayrıca kim olursa olsun Türkiye’de kullanılan arama motorları istatistiğini görse hiçbir yenilik yapma zahmetine girmez. Aklıma gelen ve uygulanırsa bir nebze olsa da faydalı olabileceğini düşündüğüm düşüncelerimi aktarayım;

Tasarımı daha fazla sadeleştirmeleri gerekiyor. İlk tasarımlarından oldukça fazla şikayetçi olduğumuzu sanırım çok net anlayıp, baya birşeyi azaltmışlar. Ancak bu haliyle bile çok kalabalık. Haberlerin hemen görünmesi çok güzel ama futboldan zerre kadar anlamayan ve alakası olmayan bir insan için, Antalya Galatasaray maçı sonucu fazlalık gibi gelecektir.

Outdoor reklam denemesi yapabilirler. Bubilet.com gibi istanbul’un belli yerlerine reklam vererek, otobüslere de olabilir. Ancak bu gibi büyük çaplı reklam bütçelerini denemeden evvel bu tarz işleri tecrübe edenlere sormak gerekir, mesela enuygun.com Çağlar Erol’a danışılabilir.

Soruların bir kısmına tek cümle ile cevap verme. Basit ama çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Zira aranılan şey sadece çok ufak bilgi ve tüm sitelerde zaten birbirinin tamamen kopyası bunun yerine çat diye vermek çok daha akıllıca olur. Örnek; bayramda hava nasıl olacak, okullar ne zaman açılıyor, bugün günlerden ne gibi.

Çöp siteleri indexlememesi. Bu durum zaten google’da iğrenç bir hali aldı. Adam ilk sırada aradığını bulamadığından dolayı ikinci sıraya gidiyor ancak görüyor ki ikincisi sıradakinde de bilgi yok! Adama sormazlar mı; ne anladım bu işten? İşe yaramayan içerikler yazısında da bunların ne kadar gereksiz olduğuna değinmiştim.

Nokta Medya gibi büyük şirketlerle ortaklık yapması. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye’de internet kullanan insanların yüzde 80’inden fazlası Nokta’nın internet sitelerini kullanıyormuş. Blogcu, sinemalar, izlesene gibi. Hali hazırda ellerinde çok ciddi miktarda veri olacağını düşünüyorum. Bu veriler sayesinde en azından Türk halkını daha yakından tanıma fırsatı olabileceğini düşünüyorum. Böylelikle google’n arama önerilerini de çalmamış olurlar 🙂 *

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, bir nebzede belki katkımız olur, yoksa yandex türkiye‘de tutar mı yazısı ve Mevlana Gürbulak’ın yandex türkiye‘de neden başarılı olamaz yazılarındaki karamsar düşünceler maalesef gerçekleşecektir.

*Geçtiğimiz günlerde arkadaş ortamında geyik yaparken yandex türkiye’de yayına başlamış dediğimde bir arkadaşın, 3-4 ay evvel o şirket (yandex) aramalarda kullanılan kelimeleri girecek adam arıyordu demişti. Ayrıca kıyasladığımızda da hepsini almamış olmasına rağmen oradan faydalandıkları çok aşikar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *