Security tool silme / kaldırma?

Security tool türkçe adıyla güvenlik aracı olan bu program aslında fake/sahte bi yazılımdır. Bilgisayarlara istem dışı yüklenip insanların zorla bu programı satın almalarına neden olacak cinsten. Peki programı almadan da kaldıramıyor muyuz? Pek tabi ki bu da mümkün. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimizde bu tarz sahte programların nasıl silinebileceğini yazmıştık.

http://turkcekaynak.net/yazilim/xp-security-tool-2010-kaldirma.html

http://turkcekaynak.net/yazilim/antivirus-xp-2010-kaldirma.html

Yazılanlar ve yorumlar eğer faydalı olmadıysa aşağıda yorum olarak belirtirseniz, detaylı araştırma yapıp en güncel bilgiyi size vereceğiz.

Opera ile Youtube’da “Old Flash? Go upgrade!” hatası

Opera ile youtube’a girdiğinizde son günlerde “Old Flash? Go upgrade” diye bir hata ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu, youtube’un yeni sayfa düzeni ile opera 10.5x sürümünün uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Opera buna yakın zamanda bir çözüm getirir. Ancak bu update gelene kadar beklemek istemiyosanız bu sorunu nasıl aşacağınızı anlatalım.

1. Öncelikle aşağıdaki metni bir txt dosyası içine kopyalayın.

// ==UserScript==
// @name YoutubeProtectionRemover
// @include http://www.youtube.com/*
// @description Removes lame protection on Youtube
// @copyright 2010, Snap
// ==/UserScript==

window.opera.addEventListener(
'BeforeScript',
function (ev){
ev.element.text = ev.element.text.replace("yt.flash.update(swfConfig,forceUpdate);","");
},

false);
//end

2. Sonra dosya ismini (uzantısı ile birlikte) “YoutubeProtectionRemover.js” şeklinde değiştirin

3. Opera’da “Ayarlar/Tercihler/Gelişmiş/İçerik” kısmına gidin, “Javascript Seçenekleri” butonuna tıklayın, alttaki kutucukta yazılı adresteki klasörü açın. Eğer kutucuk boş ise oraya siz “C:\Program Files\Opera\program\javascript” yazın ve gidip o isimde bir klasör oluşturun.

4. Sonra bu klasörün içine “YoutubeProtectionRemover.js” dosyasını atın.

Bilgisayarı restart ettikten sonra sorun çözülmüş olacaktır.
iyi eğlenceler…

Windows 7 dns değiştirme

Önceki yazılarımızda youtube açılmıyor sorunundan ve buna çözüm olarak google dns ayarlarından bahsetmiştik. Google public DNS’leri sayesinde Türkiye’de erişimi yasaklanmış bütün sitelere erişebilirsiniz. Ayrıca google public DNS’lerini kullanmanın bir başka avantajı ise internetinizdeki kısmi hız artışıdır. Daha çok internet hızı 1mbps olanların sayfa yüklemesi sırasında dikkat çeken bir hızlanma bu.

Şimdi ise google DNS ayarlarını nasıl yapacağınızı resimli olarak anlatacağız. Resimleri tıkladığınızda büyük halini görebilirsiniz! Devamı Windows 7 dns değiştirme

X3daudio1_4.dll bulunamadı hatası nedir?

Genellikle oyun başlatmaya çalıştığımızda veyahut da ilgili bir program açtığımızda karşımıza çıkan .dll hatasıdır. Karşılaşılan X3daudio1_4.dll hatasının sebebi çoğunluk olarak microsoft directx’ten kaynaklanır. Oyunlarda da bu programın kurulması gerektiğinden ve çoğu zamanda eski sürümü olabileceğinden dolayı microsoft directx’in son sürümünü indirip kurmak X3daudio1_4.dll bulunamadı hatasını çözecektir. Oyunlarda ve grafik kullanılacak yerlerde lazım olduğu için bu tarz programları başlatırken X3daudio1_4.dll bulunamadı hatası almanız gayet muhtemeldir. Dikkat edin başka yerlerden X3daudio1_4.dll dosyası indirip de system32′nin içine atmayın!

Ücretsiz Web Güvenliği Tarayıcısı Netsparker

Ferruh Mavituna‘nın 3 sene kadar üzerinde çalıştığı Netsparker adlı web güvenliği tarayıcı kısa bir zaman öncesinde yayınlanmıştı. Şimdilerde ise daha çok insana hitap edebilmek için community edition adını verdikleri halk dilinde amme hizmeti dediğimiz sürümü yayınladılar. Tabiki bedava.

Peki bu program ne işe yarıyor? Aslında bir canavar yapmışlar, hali hazırda programa yüklemiş oldukları bilgiler sayesinde hızlı bir şekilde siteyi taratabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki başkaları (sizin sitenizi hacklemek isteyen insanlar) taramadan önce sitedeki açıklardan haberdar olabilirsiniz. Neticede yazılımını siz yazmış olsanız bile sitenizin yaptığınız hatanın farkında olmayabilirsiniz. İlerki yazılarımda detaylı bahsetmek istediğim için nasıl kullanıldığı ve ne işe yaradığını şimdilik es geçiyorum.

Programı nereden indireceğim diye soracak olursanız, netsparker indir linkinden edinebilirsiniz. Fiyatını merak edenler için 1000 dolar standard sürümü, daha profesyonel sürümü ise 3000 dolar. Gelişmeleri takip etmek isterseniz netsparker blog‘unu ziyaret edebilirsiniz.

Opera 10.51 çok hızlı !

Gerçekten de sloganı hakediyor, bu yeni sürüm ile neredeyse uçuyorsunuz. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Hız, Sadelik ve Estetik hepsi bir arada.

Kısa tanıtım videosu için tıklayın
Opera’yı tercih etmedeki sebeplere kısaca bakalım…
Hız! Opera geliştiricilerinin üzerinde çalışarak ortaya çıkardıkları “Carakan” adlı yeni JavaScript motoru tam bir hız canavarı. Opera 10.51 sürümü, şuanda mevcut browserlar arasında en hızlı olanı. (bakınız: http://forum.donanimhaber.com/m_38636487/mpage_1/f_/key_//tm.htm#msglink_38636487)
Yeni sürüm ile birlikte Aero şeffaflık özelliği gerçekten çok hoş bir görünüm kazandırmış pencereye.
Mouse Gesture özelliği: http://www.opera.com/browser/tutorials/gestures/. Bunu seveceğinize eminim. Artık windows’ta klasörlerde gezerken dahi fareyi sağ tıklayıp sola kaydırıyorum alışkanlıktan 🙂
Akıcı kaydırma özelliği ile sayfada aşağı doğru inerken, sayfanın basamak basamak değil de akıcı bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. Görsel açıdan çok hoş. Devamı Opera 10.51 çok hızlı !

D3dx9_41.dll bulunamadı hatası nedir?

Genellikle oyun başlatmaya çalıştığımızda veyahut da ilgili bir program açtığımızda karşımıza çıkan .dll hatasıdır. Karşılaşılan d3dx9_41.dll hatasının sebebi çoğunluk olarak microsoft directx’ten kaynaklanır. Oyunlarda da bu programın kurulması gerektiğinden ve çoğu zamanda eski sürümü olabileceğinden dolayı microsoft directx’in son sürümünü indirip kurmak d3dx9_41.dll bulunamadı hatasını çözecektir. Oyunlarda ve grafik kullanılacak yerlerde lazım olduğu için bu tarz programları başlatırken d3dx9_41.dll bulunamadı hatası almanız gayet muhtemeldir. Dikkat edin başka yerlerden d3dx9_41.dll dosyası indirip de system32’nin içine atmayın!

Connapi.dll hatası nedir?

Connapi.dll hatasını bilgisayarınızda farklı şekillerde rastlayabilirsiniz, bunlardan sık karşılaşılanlarından bazıları şunlardı; connapi.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir yada connapi.dll bulunamadı gibi. Hatırlayacaksınız ki daha önce de msncore.dll indir yazımızda aynı tarzda hata ekranıyla karşılaştığımızı. Mantık aynı yazılımı kaldırıp tekrar yükleyeceksiniz veyahut da bir yerlerden connapi.ddl bulup indirip system32’nin için yükleyeceksiniz. Peki nereden bulabilirim?

Hatanın çözümü için yararlandığım bloglardan bir tanesinde dışardan connapi.dll yüklenmesinin güvenli olmadığından en mantıklısının orijinal kaynak kullanımı olduğundan söz etmiş. Aslında haksız da değil ki ilerde neden öyle düşündükleri yazıyı buraya aktarabilirim. Yapmanız gereken tek şey cannopi.dll hatasına sebep olan programı kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

Ave.exe virüsü kaldırma

Son 1 haftadır bahsetmeye devam ettiğimiz virüslere şimdide bir yenisi eklendi. Daha önce değindiğimiz xp security tool 2010 ve antivirüs xp 2010 kaldırma adlı virüsler aslında aynı yazılımlardan kaynaklanıyordu. Ave.exe’nin nasıl kaldırılması gerekiyor diye araştırma yaparken bununda aynı yerden sıkıntı oluşturduğunu öğrendim. Yapmamız gereken malware bytes ile temizlemek. Problem hakkındaki vereceğiniz yorumlar neticesinde sizi tekrar bilgilendirebiliriz.

Antivirüs xp 2010 kaldırma

16 Mart 2010’da internetteki çoğu blogda adından söz ettiren xp security tool ile ilgili yazımızı okumuşunuzdur. Yorumlardan bir tanesinde Kürşat Bıçakçı adlı arkadaşımızın farklı şekilde xp security sorununu çözdüğünü detaylı bir şekilde anlatmış. Aşağıda neler yapmamız gerektiğini bulacaksınız;

Xp Security Tools virüsünü temizlerken kullanıcağınız programları indirin;

Kayıt defterinde gerekli değişikikleri yapıcak ve .exe uzantılı dosyalarımızı çalıştırabilmemizi sağlayacak ufak bir kayıt girdisi. İndirip dosyayı açmamız yeterli.

http://netload.in/dateitoLYZNUx9u/exefix.reg.htm

Anti Spyware programı

http://www.malwarebytes.org/mbam-download.php

Geçici dosylarımız silmemizi sağlayacak ufak ama yararli bir program

http://www.ccleaner.com/download

Dostyalarımızı indirdikten sonra sırasıyla programları kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp güvenli modda -üstüne basarak söylüyorum, ağ desteği ile güvenli mod değil- açın.

Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin.

1) .reg kayıt girdisini çalıştırın.

2) Malware bytes programı ile gelişmiş tarama -hızlı tarama ile sonuç alamazsınız- fonkisiyonu ile bilgisayarın bütün bölümlerini taratın.(Bu işlem bilgisayar yoğunluğuna göre 2.5 ile 5 saat sürebilir) Bulunan zararlı dosyaları kontrol etmeden silmemenizi öneririm. Bilgisayarınıza zarar verebilir. Bulduğu dosyaları gözden geçirmeden silmemenizde fayda var.

3) Virüsleri temizledikten sonra ccleaner programını açın ve ‘cookies’ olarak bilinen geçici dosyalarımızı komple temizleyin.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve işlerinize kaldığınız yerden devam edin. Virüssüz günler dileğiyle 🙂