Ziyaretçi sayısı aylık 10.000 oldu!

Yazı yazmak için illa birşeylerin tetiklemesi gerekiyor malasef. Kaç zaman oldu hatırlamıyorum ama turkcekaynak.net’in gidişatı hakkında yazı yazmak istiyordum, lakin bir sebep arıyordum. Aslında sebebi bile bulmuştum. 25 hazirandan beri yazmaya başladığım turkcekaynak.net geçtiğimiz günlerde 100 yazıya ulaşmıştı. Dışardan bakıldığı zaman belki çok büyük rakam olarak gözükmese de en azından benim için kırılma noktası ifade ediyor. Peki madem 100. yazıya böyle bir giriş yapsaydınız ya diye düşünüyor olabilirsiniz ama önceki yazılarımı incelediğimde farkettim ki bazı yazıların kaldırılması gerekiyor her ne kadar şu ana kadar bu düşüncemi fiile geçirmemiş olsam bile yapmıcağım manasına gelmez. Bazı yazılar da kaldırılınca bu sefer 100. yazının hikmeti ortadan kalkacağı için bunu bu yazıma saklamayı uygun buldum. Ve nihayet dün itibariyle (10 mart-9 nisan tarihleri arası 1 aylık süreç) aylık 10.000 ziyaretçiye ulaşmış oldum. Birkaç ay evvel de 10.000 sayfa gösterimine ulaşmıştım ama o zamanlar 7.000 kişi ziyaret etmişti.

Gelelim asıl mevzumuza turkcekaynak.net ne alemde? İstenilen başarıya ulaştı mı? Yoksa hedeflerinin çok altında mı kaldı? İnternet ile yakından ilgilendiğimi bilen çoğu arkadaşım bu sitede nasıl bir hedefim olduğunu soruyor, yanıt çok basit aslında ve benim içinde klişe hale gelmiş bir laf; ”adından da mı anlaşılmıyor?” Hoşgeldin 2010 yazımda yakın tarihte neler yapmak istediğimden aşağı yukarı bahsetmiştim ama üzerinden yaklaşık 4 ay gibi muazzam bir süre geçmesine rağmen bir arpa boyu kadar bile ilerlediğimi düşünmüyorum. Peki bu vahim durum ne zamana kadar sürecek? Şu an üzerinde çalıştığım birkaç tane proje var ve insanoğlunun da vakti 24 saat gibi kısa süre ile sınırlandırılmış olduğu için açık söylemek gerekirse buraya bir müddet daha uzun soluklu vakit ayıramayacakmışım gibi gözüküyor. Birkaç defa bazı arkadaşlarıma yazarlık teklif ettim lakin üniversite hayatından dolayı zaman sıkıntısı olduğu için istenilen performansa ulaşamadık. Profesyonel yapmak gerekiyor ve bunun içinde reklam almak lazım. Şu anlık büyük bir reklam sponsorumuz da olmadığı için o iş yaş.

İnternet derya olmasına rağmen ciddi manada çoğu alanda türkçe kaynak sıkıntısı mevcut olduğu aşikar. Geçenlerde derste işlediğimiz şifreleme teknikleri ile ilgili (konuya merakımdan dolayı) araştırma yaptığımda topu topu 1 adet yazı ve her yerde aynı yazının kopyalanmış halini buldum. Anlaşılan bu insanlar işe yaramayan içerikler yazımıza henüz göz atmamışlar. Böyle bir eksiklik olduğunu görünce insanın durmadan yazası geliyor. Kendi kendine motive ediyor ama gel gelelim nereden başlayacağını bilmiyor. Yazılması, çizilmesi gereken o kadar çok alan var ki saymaya kalksak aman sabahlar olmasın deriz. Dikkat ettiyseniz turkcekaynak.net’in şu anki halindeki kategorileri bile oldukça fazla ki genel bir yazı yazdığımda artık direkt internet kategorisine ekliyorum. Gün geçtikçe artacak kategori yoğunluğunun altından nasıl kalkınılır merak ediyorum.

Yazımızı yavaştan noktalamak gerekirse, yazımız turkcekaynak.net’in gidişatını değerlendirmekten çok, ziyaretçi sayısının 10.000’i bulduğu ile alakalı olmuş oldu. Gelecek yazılarda iyi bir değerlendirme yazısı yazmayı düşünüyorum. En yakın tarihi de haziran olarak versem ayıp olmaz sanırım 🙂 Daha nice 10.000 ziyaretçilere..

2 thoughts on “Ziyaretçi sayısı aylık 10.000 oldu!”

  1. Tabiki ayçacım zaten sizlerin sayesinde biz tribünleri dolduruyoruz 10binleri bulabiliyoruz. Ziyaretiniz için çok teşekkür ederiz 🙂 Dns apayrı bir konu olduğu olduğundan en kısa zamanda sizi bilgilendireceğimizden şüpheniz olmamalı. Eğer aklınıza takılan soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *