Ziyaretçi sayısı neden düşer?

Hitlerim çok düştü diye forumlarda birçok konu açılıyor. Ziyaretler çok çeşitli olduğundan dolayı bunun da birçok sebebi bulunuyor. Ana başlık olarak sıralamak gerekirse  (ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunun google üzerinden geldiğini varsayalım); google kaynaklı dalgalanmalar, çok sayıda ziyaretçi getiren kelimelerin sıralamasının değişmesi, kelimelerin arama hacminin değişmesi,

Google kaynaklı dalgalanmalara göz atacak olursak, geçtiğimiz en büyük dalgalanmalardan biri olan 22 Ekim’i örnek verebiliriz. Birçok sitede bir anda ziyaretçi grafiğinde aşağı doğru kırılma yaşandı. Google’n altyapısında yapılan gerek algoritma değişikliği gerek kullanıcıların tepkisini ölçme amaçlı dalgalanmalar sonucunda birçok site bir anda çok fazla ziyaretçi kaybıyla karşı karşıya kalır. Çoğu zaman geçici bir durum olması hasebiyle anlık olarak yapacağınız değişiklikler pek işinize yaramayacaktır. Bu yüzden sitenizi eski haline getirebilirim diyen fırsatçılara göz açtırmayın lakin daha öncesinde böyle bir durumla karşılaşmış olup da başarıyla üstesinden gelmiş birinden ücretli olarak yardım alabilirsiniz. Şu anda maalesef bu tarz durumlarda şöyle yapın denemez çünkü her dalgalanmadan farklı şekilde kurtulabiliyorsunuz. Bazen dalgalanma karşısında tepkisiz kalıp o zamana kadar yaptıklarınızı aynı şekilde devam ettirmeniz bile sizin için iyi olabiliyor.

Kimi zaman kullandığınız analitik ölçüm sitelerinde bir kelimede ciddi manada ziyaretçi kaybına uğrayabiliyorsunuz. Bunun en temel sebebi o kelimede bulunduğunuz sıralamada kayboluyorsunuz veyahut birkaç alt sıraya inmiş olabiliyorsunuz. Peki, temelde o kelimede yer değiştirmenize neden olan şey nedir? Kelime sıralamasında google birçok parametre kullandığından ötürü sıralama değişikliğine sebep olacak da yığınla sebep vardır. Mesela uzun zamandır o kelimede yukarı çıkabilmek için ekstradan backlink sağlıyordunuz bu yüzden google sizi o kelimede filtreye takıp, o kelimede sizi aramalarda göstermeyebilir. Birkaç alt sıraya düştüyseniz eğer, muhtemelen alt taraftaki siteler sizden daha güncel olduğundan ya da birkaç defa aynı konudan bahsedip o kelimede yükselmeye çalışmış olabilir yada başka yerlerden kendilerine backlink sağlayıp sizi sıralamada geçebilir. Başka bir ihtimal de sizin sağladığınız backlinklerin artık olmadığından dolayı da olabiliyor. Bunun için o kelimede backlink sağlamaya ya da genel anlamda diğer sitelerden link eklemeye devam edin. Son olarak da o kelimede farklı rakipler piyasaya çıkmış olup siz sıralamada epey geriye düşmüş olabilirsiniz. Mesela gündemde dolaşan bir haberden ötürü herkes o konudan bahsetmeye başlar, o zaman siz de sıralamada yer kaybedebilirsiniz. Örneğin, fatih tekke kelimesinde iyi bir pozisyona sahip olmanıza rağmen, Fatih tekkenin Beşiktaş’a transfer olması bu konunun birçok yerde bahsedilmesine sebep olacak bu yüzden size eskisi kadar ziyaretçi getirmeyebilir.

Kelimelerin arama hacminin değişmesi mevzusu ise kimi kelimelerin mevsimlik bazısının ise günlük olabilmesi durumu. Örnek; geçtiğimiz aylarda ülkemizde referandum vardı. Bu yüzden referandumla alakalı olarak milletimiz sürekli arama yaptı ancak ta ki referandum tarihi 12 Eylüle kadar, tabii ki o tarihten sonra kim ne yapsın referandumu? Neden evet, neden hayır aramalarından tutun da referandumda nerede oy kullanacağımıza kadar arama yapıldı, ama referandum bittiği gün artık ülkemizin de gündeminden düştüğünden ötürü o kelimenin de aranma hacmi düşüyor. Başka bir örnek ise tek tip askerlik ile ilgili, başbakan şu gün açıklama yapılacak dendiğinde pür dikkat milletimiz acaba tek tip askerlik ne oldu diye aratmaya başlıyor bunun sonucunda ise ziyaretçilerimiz o gün bir anda artmış oluyor ertesi günlerde ise herkes tek tip askerlik hakkında bilgi edindikten sonra arama yapmadığından ötürü artık o kelimede ilk sırada olsanız dahi çok az ziyaretçi gelmiş oluyor. Bize de çok fazla ziyaretçi kaybı olmuş gibi geliyor. Tabi bu sebepleri de bilebilmeniz için gündemi takip ediyor olmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki sebeplere bakacak olursak hemen hemen hepsi dış menşeli nedenler olarak gözükmektedir. Bazısında önlem alabiliyorken veyahut da ziyaretçi kaybına engel olabilecekken kimisinde ise tamamen google kaynaklı olduğundan herhangi bir şekilde müdahalede bulunamıyoruz. Keşke bizim yerimize önlem alacak veyahut da bize bu tarz durumları haber verecek bir sistem olsaydı da internet sitelerini idare etmek hem daha zevkli hem de basit hale gelseydi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *